تفاوت بین کارتریج لیزری و کارتریج جوهرافشان

کارتریج جوهری یا Ink بیشترین استفاده را در پرینترها داشته و شبیه خودکاری عمل می کنند که بر روی کاغذ می نویسد، به این صورت که جوهر در حالت مایع است و بر اساس آب یا روغن کار می کند. کارتریج های تونری ذرات پودری بسیار ریز رنگی شبیه به شن و از جنس کربن هستند و زمانیکه مورد استفاده قرار می گیرند به ذرات بسیار بسیار ریزی خرد شده و با استفاده از یک پلیمر به کاغذ چسبانده می شوند.
 بنابراین جوهر در کارتریج های جوهری به صورت مایع اما در کارتریج های تونری به صورت جامد پودری و خشک مورد استفاده قرار می گیرد.

 تفاوت مهم بعدی بین تونر لیزری و کارتریج جوهری در نحوه ی استفاده از اجزای پرینتر است. همانطور که گفته شد کارتریج های جوهری عملکردی شبیه به یک خودکار دارند، پرینتر سخت افزاری با استفاده از فشاری که به کارتریج جوهری می آورد رنگ جوهری مایع مورد نظر را بر روی کاغذ تزریق می کند. از طرفی دیگر در پرینترهایی که از کارتریج های تونری استفاده می کنند فرآیند چاپ بسیار پیچیده تر است به این صورت که پرینتر با استفاده از اشعه لیزر ماده موجود در کارتریج تونری را ذوب کرده و تونر به کاغذ می چسبد و بر اساس الگویی که تصویر باید چاپ شود فرآیند چاپ ادامه پیدا می کند.

 از دیگر تفاوت ها می توان به کیفیت تصاویر چاپ شده و همچنین قیمت کارتریج ها اشاره کرد. در کل کارتریج های جوهری از کیفیت بالایی در چاپ تصاویر برخوردارند و بسیار ارزانتر از کارتریج تونری هستند اما سرعت پایین تری داشته و برای استفاده ی طولانی مدت ساخته نشده اند و به راحتی خالی و تمام می شوند. در حالی که کارتریج های تونری با وجود قیمت بالاتر، کارکرد بیشتری هم دارند و می توانند تا پنج هزار صفحه را با سرعت بالا پرینت بگیرند.


نظر شما


۰ نظر